משהו רע קרה ברשת? יש לאן לפנות

הקו הפתוח של איגוד האינטרנט מעניק מענה אנושי לכל מי שזקוק לעזרה, ייעוץ או הכוונה במקרים כמו:
חרם, דף שנאה, תמונה מביכה, חשבון מתחזה, פריצה לחשבון
הסיוע ניתן ללא תשלום, ובאנונימיות מלאה!
ראית משהו רע ברשת? נפגעת ברשת?
הקו הפתוח כאן בשבילך  03-9700-911
מייל: safe@isoc.org.il  אתר מידע : http://safe.org.il/

איך להגן על הילדים שלנו ברשת?

הילדים שלנו, בדיוק כמונו, אוהבים לגלוש באינטרנט - ובצדק. כיף שם. בלחיצת כפתור מגלים עולם ומלואו,  נחשפים לתכנים מרתקים, משחקים ומצ'וטטים עם ילדים מכל העולם. יש האומרים שבלי אינטרנט החיים הרבה פחות מעניינים. אבל גם בעולם הדיגיטאלי, כמו בכל מקום, יש כללי בטיחות שכדאי וחשוב לשמור עליהם. 

למה? כי כשהכל זמין ונגיש - אין חסמים וגבולות וכשאף אחד לא יודע מי מסתתר שם מאחורי המסך - האנונימיות מעודדת גם בריונות. 
קצת קשה לעכל את זה אבל כשהילדים שלנו גולשים באינטרנט הם חשופים לאיומים שונים. הזרים שפעם הזהרנו לא לדבר איתם ברחוב – היום נמצאים יחד איתם בחדר, כשהם מצ'וטטים בפייסבוק וטוויטר - והם אפילו לא יודעים זאת. גם אנחנו לא. לא תמיד בכל אופן.
העולם הדיגיטאלי מעמיד אותנו בפני דילמות לא פשוטות. מצד אחד, אנחנו רוצים להגן עליהם ומצד לכבד את פרטיותם. חשוב לנו לדעת מה הם עושים כשהם גולשים באינטרנט אבל אנחנו לא רוצים לרגל אחריהם.

אפשר להגן עליהם בלי לאבד את אמונם?

סקר שפרסם איגוד האינטרנט הישראלי מגלה ש- 27% מהגולשים בישראל חווה פגיעה כל שהיא במהלך גלישה ברשת האינטרנט, החל מקללה וכלה באיום לפגיעה פיזית. שליש מהפגיעות הוגדרו כהטרדה מילולית, וכ-10% מהנפגעים הוטרדו מינית, וכמות הפגיעות הגבוהה ביותר נרשמה בקרב משתמשי פייסבוק.
 
פדופילים עם הצעות מגונות, עברייני מחשב שמנסים להשתמש בהם למטרות פליליות או לאומניות, חברים שמעלים סטטוסים פוגעניים כתוצאה משעמום, נקמה, או ניסיון למצוא חן. היום לא צריך לרוץ ולספר לחבר'ה. באבחת קליק כולם רואים. לעיתים אפילו הסקרנות שלהם עצמם עלולה להוביל אותם לאתרים בעלי אופי מיני ו/או אלים.
 
גם אם זה מרגיש כמו חיטוט חשוב שניכנס לתמונה כדי שהילדים שלנו לא ייכנסו לסטטיסטיקה הזו. ממש כמו בעולם הפיזי גם בעולם הוירטואלי חשוב שנהיה מעורבים, נדריך, נפקח וגם נציב גבולות. ולא, אין כאן עניין של חדירה לפרטיות או צנעת הפרט גם משום שילדים זקוקים לגבולות, גם משום שהרשתות החברתיות ציבוריות ופתוחות לכולם וגם משום שזה חלק מהתפקיד שלנו - להיות עם האצבע על הדופק כל הזמן.
 
משימה מורכבת אבל לא בלתי אפשרית. עם תוכנות כמו iKeeper של בזק בינלאומי הילדים שלנו הרבה יותר בטוחים כשהם ברשת, ואנחנו יכולים לעקוב ולדעת עם מי הם מתכתבים ומצ'וטטים בפייסבוק, בטוויטר ובתוכנות המסרים המידיים ובאיזה סרטון הם צופים ביוטיוב –כשאנחנו בעבודה, בבית או בכל מקום אחר. כמו שומר ראש פרטי לילדים ועוזר אישי לנו - iKeeper מנטרת את פעילותם ברשת ומאפשרת לנו לפקח מתי, איפה וכמה זמן הם גולשים משוחררים מדאגה.
 
כדי לא לפגוע באמון ו/או במערכת היחסים חשוב שנפעל ברגישות, נסביר למה זה כדאי ונתקין את התוכנה בידיעתם ויחד איתם. והדגש הוא על לעדכן ולהסביר ולא לשאול. הם רוצים לגלוש באינטרנט – אנחנו קובעים את הכללים.

אנחנו רשת הביטחון שלהם

הילדים שלנו חיים בעולם וירטואלי וגם אנחנו צריכים להכיר את העולם הזה. לבקר באתרים בהם הם גולשים, לבדוק לאילו גילאים הם מיועדים, איזה מידע אישי יש להזין כדי לבקר בהם וכשמשהו נראה לנו חשוד לדווח למשטרה או לקו הפתוח לפגיעות באינטרנט. אם הם אוהבים משחקי מחשב, נבדוק אילו משחקים הם מעדיפים ואם הם מתאימים לגילם. 
 
אם הילד מכבה או מסתיר את מסך המחשב בכל פעם שאנחנו נכנסים לחדר, לבדוק למה, ומה הוא מסתיר. אולי נגלה שהוא כותב שיר לכבוד יום הולדת שלנו, אולי נגלה משהו שיציל את חייו. אם פתאום הילדה מסתגרת, תוקפנית, מסרבת לצאת מהבית ולגלוש ברשת (או מפתחת אובססיה לשימוש ברשת) – יכול להיות שהיא חוותה פגיעה מקוונת. הערנות שלנו יכולה למנוע אסון.
 
63% ממשתתפי הסקר ציינו שהם מעורבים בחיי ילדיהם ברשת האינטרנט, מתוכם 69% נשים ו- 55% גברים. זה לא מספיק. המעורבות שלנו חיונית לשלומם. לא תמיד הם יודעים ומסוגלים להפעיל שיקול דעת, להתמודד עם מצבים לא מוכרים ועם לחץ חברתי. אנחנו שומרי הסף שלהם. חשוב שנדבר איתם על מה שקורה בג'ונגל הרשת וכיצד להיזהר, נצייד אותם בכלים לגלישה בטוחה ואחראית, ונאפשר להם לדעת שהם יכולים לפנות אלינו עם דילמות וקשיים בכל מצב, בלי לחשוש נעניש או נכעס עליהם.
 
לא צריך להפחיד אלא פשוט להסביר: מידע אישי, תמונות, כתובת ומספר טלפון לא מוסרים, גם לא תמורת מתנות, כי פרטים אישיים על עצמם, בני משפחה או חברים צריכים להישאר פרטיים. באותה מידה גם לא מורידים למחשב תכנים ממקורות בלתי מוכרים. לא מאשרים חברות לאנשים שלא מכירים ובוודאי שלא נפגשים איתם ללא ידיעתנו. לא מנהלים שיחות על מין באינטרנט, גם לא עם חברים. לא מצטרפים לקבוצות שנאה ונידוי, לא מספרים מתי הם לבד בבית או נוסעים עם המשפחה, וכדומה.
 
יותר מידי איסורים?  כשמדובר בביטחון האישי של הילדים שלנו אין יותר מידי. אם צריך גם נעביר את עמדת המחשב מחדר הילדים אל מקום מרכזי בבית, נתעדכן ונשתף פעולה עם הפעילויות שנוקטים בבתי הספר בנושא, נעדכן את הגדרות הפרטיות והאבטחה במחשבים ובמכשירים ניידים, נחסום את קבוצת הפייסבוק המתעללת ונדווח עליה, ובקיצור - ננקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים כדי לשמור עליהם.

כולנו עלולים ליפול ברשת

 
מטבע הדברים כל מי שגולש באינטרנט הוא מטרה לעברייני מחשב. הם עוקבים אחרינו כדי להתחזות אלינו ולגשת לחשבונות הבנק והאשראי שלנו, לרכוש מוצרים על חשבוננו, להשתלט על המחשב שלנו למטרות שונות, ועוד שימושים כיד הדמיון. העולם אומנם וירטואלי אך הסכנות מוחשיות.
רוגלות, וירוסים ונוזקות יכולים להגיע למחשב שלנו באימייל שקבלנו, שיר, סרטון או תוכנית טלוויזיה שהורדנו, אתרי אינטרנט מפוקפקים שבקרנו בהם, תוכנות / תכנים לא מזוהים -  רשימה חלקית. מחקר שערכו החברותIDC  ומיקרוסופט מגלה שהשימוש בתוכנות פירטיות חושף 1 מכל 3 משתמשים פרטיים לפגיעת וירוסים. גם הסמארטפונים שלנו משמשים מטרה לעברייני רשת. רק השנה 3,000% מכשירים סלולריים נפגעו מווירוסים.
 
 
הנזק יכול להתבטא בתפקוד איטי, פגיעה בחומרה ואפילו העברת מידע רגיש כמו סיסמאות ופרטי חשבון בנק מהמכשיר / מחשב שלנו ליעד אחר. בעיה נוספת היא שלא תמיד הנזק בר תיקון, ובמקרים שכן זה כרוך בהוצאות כספיות, עוגמת נפש ואובדן זמן יקר. 
 
תוכנות כמו Eset Smart Security 6  של בזק בינלאומי יכולות למנוע זאת ולהגן על המידע הפרטי שלנו במחשב, בסמארטפונים ובטאבלטים מפני נזקי עבריינות מקוונת. ההתקנה שלהן פשוטה, קל להפעיל אותן והן מסוגלות לזהות ולהשמיד מיידית וירוסים, סוסים טרויאנים ותולעים, לסנן דואר זבל, לאתר ולמנוע חדירה של תוכנות ריגול, לאתר מחשב או מכשיר נייד שאבד/נגנב, ולהגן עלינו מפני אתרים מתחזים.
 
השורה התחתונה-
לצד התרומה האדירה והיתרונות יש לגלישה באינטרנט גם וחסרונות שבהחלט אפשר להתמודד איתם. כל עוד נהיה מודעים לסכנות, נדע את הכללים, נדריך ונלווה את הילדים, ונעזר באמצעים הטכנולוגיים שעומדים לרשותנו - נצליח למנוע ולהימנע מהשפעות השליליות של הרשת וליהנות  מגלישה בטוחה.

שאלות נפוצות

עוד שאלות נפוצות